MPWiK Logo
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji w Lublinie Sp. z o.o.
                   
Aktualności

2018-09-28

Lublin to ECO-MIASTO! Nagroda za gospodarkę wodną

Lublin już po raz czwarty został nagrodzony w konkursie ECO-MIASTO organizowanym przez Ambasadę Francji w Polsce. Tym razem komisja doceniła nasze miasto aż w dwóch kategoriach - "Gospodarka wodna" i "Mobilność zrównoważona".

Lublin został nagrodzony w kategorii „Gospodarka wodna”, jako miasto powyżej 100 tys. mieszkańców razem z Mławą (miasto poniżej 100 tys. mieszkańców). Jury zwróciło uwagę na podejmowane przez Lublin działania na rzecz podnoszenia świadomości mieszkańców w zakresie zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych, w tym za zachęcanie do picia „kranówki”, do oszczędzania wody, wykorzystania wód deszczowych oraz do podłączania się do zbiorczego systemu kanalizacyjnego.

- Z dumą przyjmujemy informację o takich nagrodach dla Lublina, to pokazuje jak bardzo zmieniło się miasto w ostatnich latach.  Jesteśmy dziś w czołówce polskich miast, jeżeli chodzi o infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną, a osiągnęliśmy to dzięki inwestycjom na kolejne pół miliarda, dzięki którym m.in. pokryliśmy sieciami 99 proc. miasta – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Druga kategoria, w której zwyciężyło nasze miasto to „Mobilność zrównoważona”. Komisja konkursowa doceniła osiągnięcie 30% udziału taboru niskoemisyjnego we flocie transportu publicznego, a także za ambitne plany podwyższenia tej liczby do 50%. Nagroda trafiła do Lublina również za tworzenie infrastruktury sprzyjającej multimodalności, w tym stałe poszerzanie infrastruktury pieszej i rowerowej. Drugim zwycięskim miastem w tej kategorii są Niepołomice.

Do konkursu ECO-MIASTO 2018 zgłosiło się 46 miast, a niektóre z nich przedstawiły osiągnięcia w kilku kategoriach. Jury przyznało 10 tytułów laureata oraz 13 wyróżnień. W każdej z pięciu kategorii nagrodzono dwa miasta – jedno o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys., drugie poniżej tej liczby.

Organizatorami projektu ECO-MIASTO są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

ECO-MIASTO-2018 nagrodzeni i wyróżnieni w kategorii mobilność zrównoważona, źródło: www.eco-miasto.pl

ECO-MIASTO-2018 nagrodzeni i wyróżnieni w kategorii mobilność zrównoważona, źródło: www.eco-miasto.pl

powrót

Awarie/Wyłączenia

Pogotowie Wod.-Kan.
czynne 24h/dobę
Aktualnie woda dostarczana jest do wszystkich odbiorców

Biuro Obsługi Klienta

tel/fax 81 532 01 80
tel. 81 532 42 81
w.315-320
kom. 724 345 300
bok@mpwik.lublin.pl