Dziś po raz kolejny obchodzimy Światowy Dzień Wody. Hasłem, pod którym odbywa się tegoroczne święto jest „Przyspieszenie zmian”, a jego celem jest uświadomienie nam, że musimy zintensyfikować działania umożliwiające rozwiązanie kryzysu wodno-sanitarnego. Kryzys ten wpływa na wszystkie najważniejsze światowe kwestie: od zdrowia do głodu, od równości płci do miejsc pracy, od edukacji do przemysłu, od katastrof do pokoju.
W 2015 roku świat zobowiązał się do realizacji Celu Zrównoważonego Rozwoju składając obietnicę, że do 2030 roku każdy będzie miał dostęp do bezpiecznej wody i urządzeń sanitarnych. W tej chwili daleko nam do osiągnięcia tego celu. Miliardy ludzi na świecie, niezliczone szkoły, przedsiębiorstwa, szpitale, gospodarstwa rolne nie mogą normalnie funkcjonować, gdyż nie mają dostępu do wody i urządzeń sanitarnych.
Co możemy zrobić w tej sprawie?
Ty, Twoja rodzina i społeczność możecie coś zmienić, zmieniając sposób, w jaki używacie, zużywacie i zarządzacie wodą w swoim życiu! Twoje zobowiązania zostaną dodane do zobowiązań rządów na większą skalę, firm, organizacji, instytucji. Razem stworzą one Program działań na rzecz wody, który zostanie zainaugurowany podczas Konferencji Wodnej ONZ 2023 – będzie to pierwsze tego typu wydarzenie od prawie 50 lat.
Światowy Dzień Wody to jedyna w swoim rodzaju okazja, by zjednoczyć się wokół tematu wody!
Odegraj swoją rolę, robiąc wszystko, co sam możesz.
Czym jest globalny kryzys wodno-sanitarny? Kiedy mówimy o globalnym kryzysie wodno-sanitarnym, może być trudno go zwizualizować.
Fakty i statystyki są ważne, ale mogą być bezosobowe i nie motywować ludzi do działania. Jak więc wyglądałaby sytuacja, gdybyśmy zastosowali globalny kryzys do społeczności liczącej zaledwie 100 osób?
- 25 osób musiałoby zbierać niebezpieczną wodę ze strumienia lub stawu, często z daleka, lub stać godzinami w kolejce i płacić wysoką cenę sprzedawcy. Woda regularnie doprowadzała ich do takiego stanu, że nie mogliby iść do pracy lub szkoły. Śmierć z powodu chorób, którym można było całkowicie zapobiec, takich jak cholera i tyfus, byłyby stałym zagrożeniem.
- 22 osoby nie miałyby wyboru i musiałyby chodzić do toalety na ulicach, w krzakach lub na polach, albo korzystać z niehigienicznych i dysfunkcyjnych latryn. Najbardziej ucierpiałyby kobiety i dziewczęta, które byłyby bardziej narażone na nadużycia i ataki, a także nie byłyby w stanie zadbać właściwie o swoją higienę osobistą w okresie menstruacji.
- 46 osób żyłoby na obszarach narażonych na choroby, ponieważ ich ścieki i odchody spływały z powrotem do natury bez oczyszczenia. Pozostałe 54 osoby, mając bezpieczne toalety podłączone do systemów, które bezpiecznie oczyszczają odpady, pozostałyby w dużej mierze nieświadome tego, jak ważne są usługi sanitarne dla ochrony ich zdrowia i dobrego samopoczucia.
- Około połowa terenów podmokłych wokół tej społeczności zostałaby utracona w ostatnich dekadach, zwiększając ryzyko powodzi.
- 22 osoby korzystałyby z opieki w placówce służby zdrowia, która nie posiada podstawowych usług wody, co naraża ich na zwiększone ryzyko chorób zakaźnych. Wiele z tych osób będzie leczonych na choroby, którym można było zapobiec dzięki bezpiecznej wodzie i usługom sanitarnym w tej społeczności.
- Pobliskie rolnictwo i przemysł pochłoną ponad 80 procent dostępnej wody.
Wykorzystując starożytną opowieść ludu Quechua z Peru o kolibrze, który niesie krople wody, aby ugasić wielki pożar lasu kampania zachęca ludzi do zrobienia tego, co mogą, aby pomóc w rozwiązaniu kryzysu wodno-sanitarnego.
Co mogę zrobić, aby pomóc przyspieszyć zmiany? W 2023 roku można zaangażować się na trzy sposoby:
Dowiedz się
- Zapoznaj się z kryzysem wodno-sanitarnym i przeczytaj historie z całego świata na stronie www.worldwaterday.org.
- Zapoznaj się z faktami na temat wody opracowanymi przez UN-Water na stronie www.unwater.org/water-facts.
- Poznaj tematy, które będą omawiane podczas Konferencji Wodnej ONZ 2023 na stronie sdgs.un.org/conferences/water2023.
- Zapoznaj się z raportem ONZ na temat wody na świecie, który został opublikowany 22 marca, na stronie www.unwater.org/publications/un-world-water-development-report.
- Przyjrzyj się kwestiom związanym z wodą i urządzeniami sanitarnymi w twoim kraju lub regionie.
Udostępnij
- Zamieść w mediach społecznościowych materiały związane ze Światowym Dniem Wody, używając #WorldWaterDay, aby zainicjować debaty i tym samym podnosząc świadomość – dostępne na stronie www.worldwaterday.org/share
- Stwórz swoją listę działań – wybierz i podziel się tym, co zamierzasz zrobić, aby pomóc w rozwiązaniu kryzysu wodno-sanitarnego na stronie unwater.org/bethechange
- Użyj narzędzia Global Goals, aby stworzyć i udostępnić w mediach społecznościowych swoje zdjęcie z notatką dla światowych przywódców na stronie www.worldwaterday.org/share
Działaj
Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.worldwaterday.org/