Przebudowa części biologicznej oczyszczalni objęta jest dwoma kontraktami Kontrakt I/1 a – „Przebudowa oczyszczalni ścieków „Hajdów” – system napowietrzania” oraz Kontrakt I/1b – Przebudowa oczyszczalni ścieków „Hajdów” – modernizacja osadników wtórnych i inne działania poprawiające pracę oczyszczalni.
Kontrakty zostały realizowane w ramach Projektu pn. „Rozbudowa i modernizacja systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w Lublinie – etap III”, przy współudziale środków finansowych z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Zakres przebudowy obejmował szereg zadań związanych z ulepszeniem różnych aspektów procesu technologicznego w oczyszczalni. Najistotniejsze z nich to wymiana urządzeń do napowietrzania (dmuchaw powietrza), wymiana instalacji napowietrzającej w bioreaktorach, modernizacja osadników wtórnych, a także zaprojektowanie i wdrożenie nadrzędnego systemu sterowania biologicznym procesem oczyszczania ścieków w postaci programu komputerowego obejmującego predykcję ładunków.
Efekty:
- zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności prowadzenia procesów biologicznych oczyszczania ścieków w odniesieniu do wahań przepływów i ładunków dopływających do oczyszczalni – znaczące ograniczenie ryzyka przedostawania się zanieczyszczeń do środowiska i do rzeki;
- znaczące zmniejszenie ryzyka wypłukiwania osadu czynnego szczególnie podczas długich okresów pogody deszczowej;
- znaczna redukcja zanieczyszczeń w ściekach oczyszczonych kierowanych do odbiornika;
- znaczące zmniejszenie uciążliwości zapachowej oczyszczalni;
- znaczące ograniczenie emisji hałasu przez obiekty oczyszczalni;
- spełnienie najwyższych standardów zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych środowiskowych dyrektyw unijnych;
- zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych dzięki zastosowaniu inteligentnych algorytmów w tym:
- zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o ok. 50%;
- zmniejszenie zużycia środków chemicznych używanych w procesach oczyszczania ścieków typu PIX, PAX, zewnętrzne źródło węgla.