MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie dostarcza wodę, która jest bezpieczna i nadaje się do picia prosto z kranu bez przegotowania i stosowania dodatkowych filtrów. Jakość wody jest stale monitorowana i nadzorowana, co potwierdzają cykliczne badania i kontrole prowadzone przez Centralne Laboratorium MPWiK.Woda w lubelskich wodociągach w całości pozyskiwana jest z ujęć podziemnych. Temperatura pobieranej wody w ciągu całego roku oscyluje około 9°C, natomiast tej kierowanej do sieci miejskiej nie przekracza 11°C. Woda ta posiada korzystne cechy jakościowe: przezroczystość, bezbarwność i naturalne zmineralizowanie.
Nadzór nad jakością wody przeznaczonej do spożycia jest prowadzony zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia i programem monitoringu kontroli wewnętrznej zaakceptowanym przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublinie. Program ten obejmuje wykonanie w pojedynczych próbkach blisko 70 parametrów fizykochemicznych i mikrobiologicznych. Próbki wody wodociągowej są pobierane cyklicznie, ze wszystkich ujęć oraz punktów kontrolnych zlokalizowanych na całej długości sieci wodociągowej z częstotliwością wielokrotnie wyższą od wartości wskazanej w rozporządzeniu.
Ze względu na rozległy system wodociągowy, jednym z elementów podnoszących bezpieczeństwo wody jest prowadzenie w sposób ciągły dezynfekcji chlorem gazowym lub podchlorynem sodu mającym za zadanie utrzymać czystość mikrobiologiczną, zapobiegać zakażeniom wtórnym oraz tworzeniu biofilmu. Dodatkowo na wybranych stacjach wodociągowych i studniach głębinowych prowadzony jest proces dezynfekcji wody promieniowaniem UV.
Jednak na to, jaka woda popłynie z kranu, duży wpływ ma stan instalacji wewnętrznej w budynkach wielorodzinnych i jednorodzinnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami MPWiK odpowiada, za jakość wody dostarczanej z sieci wodociągowej do wodomierza głównego (miejsca za zaworem za wodomierzem głównym). Za wodomierzem głównym zaczyna się instalacja wewnętrzna, za którą odpowiedzialny jest zarządca lub właściciel budynku.
Na pogorszenie jakości wody w instalacji wewnętrznej mogą mieć wpływ następujące czynniki:
- Zastój i niskie wartości natężenia przepływu wody (długotrwała stagnacja wody w instalacji wewnętrznej)
- Przepływ zwrotny wody zużytej
- Materiały użyte do budowy instalacji
- Temperatura wody
- Bakterie z rodzaju Legionella
PORADNIK DLA ADMINISTRATORÓW BUDYNKÓW