Sieć wodociągowa
informacje ogólne
Spółka eksploatuje sieci wodociągowe o długości (według stanu na dzień 31.12.2022 r.):
- sieć wodociągowa – 782,30 km,
- przyłącza wodociągowe – 319,90 km.
Dostarczanie wody do odbiorców odbywa się za pośrednictwem układu magistral, sieci rozdzielczych oraz podłączeń domowych. Są one zbudowane w układzie pierścieniowo-rozdzielczym i pracują w układzie strefowym. Rurociągi wykonane są z żeliwa szarego, żeliwa sferoidalnego, stali, PCV, PE i A-C.
Funkcjonowanie całej sieci wodociągowej nadzoruje System Telemetrii. W kluczowych miejscach sieci zainstalowane zostały punkty pomiarowe, z których drogą transmisji GPRS, dane przekazywane są na bieżąco do Systemu Telemetrii. Monitorujemy parametry ciśnienia, przepływu oraz jakości wody. System rejestruje dane na serwerach oraz powiadamia o zdarzeniach awaryjnych.
Sprawność i niezawodność działania sieci wodociągowej
Utrzymanie w pełnej sprawności wszystkich elementów sieci wodociągowej w celu zapewnienia ciągłości dostawy wody określonej jakości i o podanych parametrach do wszystkich odbiorców m. Lublina, realizowane jest, m.in. poprzez stosowanie nowych technologii wykonywania prac naprawczych na sieciach wodociągowych. Stopniowo eliminowane są przestarzałe materiały, armatura i kształtki naprawcze. Zarządzanie całym systemem zaopatrzenia miasta w wodę wspomagane jest poprzez matematyczny model sieci wodociągowej, uwzględniający układ wysokościowy miasta oraz zatwierdzone w pozwoleniach wodno-prawnych ilości wody w poszczególnych ujęciach.
W ramach działalności eksploatacyjnej wdrożono system podziału miasta na strefy DMA, pozwalające na monitorowanie i diagnozowanie pracy sieci wodociągowej w celu wczesnego wykrycia nieszczelności.
Dodatkowo stosujemy metody prelokalizacji wycieków: akustyczną i przepływową. Pierwsza metoda pozwala na rejestrowanie za pomocą specjalistycznych urządzeń, szumów pochodzących z sieci wodociągowej i w ten sposób typuje obszary wycieków wody. Metoda przepływowa natomiast polega na badaniu szczelności sieci w wyznaczonych rejonach miasta za pomocą specjalnego samochodu diagnostycznego, dzięki czemu można określić odcinki, na których występują niekontrolowane ubytki wody. Wstępnie wytypowane tymi metodami obszary są następnie poddawane szczegółowej lokalizacji geofonem i korelatorem.
Sieć kanalizacyjna
Sieć kanalizacyjna miasta Lublina ma charakter rozdzielczy. Ścieki bytowo-gospodarcze i przemysłowe są odprowadzane poprzez układ kanałów sanitarnych do kolektora zbierającego o średnicy 2500 mm. Następnie trafiają do Oczyszczalni Ścieków „Hajdów”, gdzie zostają poddane procesowi oczyszczania. Wody opadowe odprowadzane są oddzielnym systemem kanalizacji deszczowej do rzek.
Według stanu na dzień 31.12.2022 r. łączna długość sieci kanalizacji sanitarnej wynosi 962,90 km. Jej struktura przedstawia się następująco:
- sieć kanalizacji sanitarnej – 730,80 km,
- przyłącza kanalizacji sanitarnej – 232,10 km.
Sieć kanalizacyjna wykonana jest z rur kamionkowych, betonowych, żelbetowych, PCV, PE oraz z żywic poliestrowych. Kanalizacja sanitarna w większości wykonana jest w systemie grawitacyjnym, poza niewielkimi obszarami, w których ze względów wysokościowych zastosowano przepompownie ścieków.
Nad prawidłowym funkcjonowaniem procesu odbioru ścieków sanitarnych czuwają służby techniczne, pracujące w systemie całodobowym. Są one wyposażone w najnowsze urządzenia i technologie do czyszczenia, udrażniania i napraw kanałów m.in.:
- specjalistyczne samochody ciśnieniowe do czyszczenia kanałów (m.in. z systemem zamkniętego obiegu wody),
- samochody do czyszczenia wpustów ulicznych,
- samochód z systemem do bezwykopowych napraw i modernizacji kanałów,
- system freza hydraulicznego do usuwania z kanałów zanieczyszczeń stałych i otwierania przykanalików po instalacji rękawa.
Ocena stanu technicznego sieci kanalizacyjnej realizowana jest przy wykorzystaniu specjalistycznych kamerowozów do przeprowadzania inspekcji telewizyjnej kanałów. Umożliwiają one rejestrowanie kolorowego obrazu z wnętrza rurociągu oraz pomiar spadku.
Materiał wideo z przeglądu kanału oraz szczegółowo opracowane protokoły inspekcyjne stanowią materiały pomocne przy wyborze optymalnej metody remontu lub modernizacji.
Większość prac naprawczych i remontowych wykonujemy we własnym zakresie. Jedynie w bardzo trudnych sytuacjach, awaryjnych przekraczających możliwości Spółki, prace zlecane są firmom specjalistycznym.
Do prowadzenia remontów i modernizacji kanałów stosujemy zarówno metody tradycyjne – związane z wykonywaniem robót ziemnych, jak i metody bezwykopowe – bez konieczności wykonywania robót ziemnych.