Woda mineralna jest dziś integralną częścią zdrowego stylu życia. Nie każdy jednak wie, że w lubelskich kranach płynie woda równie dobra i zdrowa, jak popularne wody butelkowane, ale o wiele tańsza i dostępna w każdym domu.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie Sp. z o.o. zaopatruje miasto w wodę o wysokiej jakości. Nasza woda pochodzi ze studni głębinowych, z pokładów znajdujących się na głębokości od 30 do 120 metrów. Wyróżnia ją znaczna zawartość soli wapnia i magnezu – biopierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, zaś długi czas przenikania wody przez warstwy żwirów i piasków, wynoszący średnio 30 lat, gwarantuje jej wysokie oczyszczenie z domieszek fizycznych, chemicznych i mikrobiologicznych.
Lubelska kranówka ma skład chemiczny zbliżony do cenionych wód mineralnych, ujmowanych i butelkowanych w sąsiedztwie Lublina. Jej skład jest typowy dla zbiornika wód wytworzonego w skałach węglanowych wieku kredowego. Jest to woda wodorowęglanowo-wapniowa lub wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowa, średnio twarda i twarda, o odczynie obojętnym lub słabo zasadowym, o dużej mineralizacji ogólnej, niekiedy z podwyższoną zawartością żelaza. Twardość, która objawia się szczególnie podczas gotowania wytrąceniem wapnia i magnezu, czyli tzw. kamienia.
Mając na uwadze wysoką jakość lubelskiej wody wodociągowej, stosowanie zaawansowanych układów oczyszczania wody, czy prostych urządzeń filtracyjnych jest bezzasadne. Pozbawia wodę cennych minerałów i sprawia, że musimy pamiętać o czasowej wymianie wkładów filtrujących.
Lubelska woda jest:
- czysta, bo wydobywana tylko z głębi ziemi, z głębokości od 30 do 120 metrów;
- zdrowa, gdyż jest wodą naturalną, zawierającą dużo minerałów odpowiedzialnych za budowę naszych kości, pracę serca, mózgu i nerek;
- bezpieczna, ponieważ sama natura chroni ją przed zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi i fizykochemicznymi, a nadzór sprawuje akredytowane laboratorium;
- wartościowa, gdyż pod względem składu mineralnego (jakościowego i ilościowego) nie różni się od dostępnych w lubelskich sklepach średniozmineralizowanych, niegazowanych wód mineralnych.
Stałą kontrolę nad jakością produkowanej wody sprawuje Centralne Laboratorium MPWiK.
Parametry fizykochemiczne dla wody podawanej do sieci miejskiej w II kwartale 2024 r. 777kB
Parametry mikrobiologiczne dla wody podawanej do sieci miejskiej w II kwartale 2024 r. 662kB