Każdego roku, 22 marca, Światowy Dzień Wody podnosi świadomość i inspiruje do działań mających na celu rozwiązanie kryzysu związanego z wodą. Tematem tegorocznej kampanii jest związek pomiędzy wodą a pokojem na świecie.
„Woda dla Pokoju”.
Brak wody, jej zanieczyszczenie albo nierówny do niej dostęp mogą być przyczyną coraz większych napięć oraz konfliktów między społecznościami i państwami.
Ponad 3 miliardy ludzi na całym świecie jest zależnych od wody, która przekracza granice narodowe. Jednakże umowy regulujące wspólne zasoby wodne podpisało tylko 24 państwa.
Wraz z przyspieszającymi zmianami klimatu i rosnącą populacją ludzką istnieje pilna potrzeba, aby zjednoczyć się wokół ochrony i naszego najcenniejszego zasobu jakim jest woda.
Wszystkie elementy funkcjonowania społeczeństwa, od opieki zdrowotnej, przez produkcję żywności, energetykę aż po rozwój społeczny i ogólny dobrobyt zależą i w coraz większym stopniu będą zależeć od skutecznego i efektywnego zarządzania cyklem hydrologicznym.
Główne przesłania na Światowy Dzień Wody 2024:
- Woda może być zarówno źródłem pokoju jak i wywoływać konflikty. Współpraca w kwestii dostępu do czystej wody pomoże zaspokajać potrzeby wszystkich i wpłynie na zwiększenie stabilności międzynarodowej.
- Dobrobyt i pokój opierają się i zależą od wody. Wraz ze zwiększającym się wpływem zmian klimatycznych, masową migracją i niepokojami politycznymi, niezwykłej wagi nabiera potrzeba ustanowienia współpracy międzynarodowej dotyczącej wody.
- Woda może pomóc pokonać kryzysy. Możemy pielęgnować harmonię między społecznościami i krajami, jednocząc się wokół uczciwego i zrównoważonego wykorzystania wody – od konwencji ONZ na poziomie międzynarodowym, po działania na poziomie lokalnym.