W jaki sposób możemy chronić bezcenne zasoby wody, czym jest ślad wodny i jak nasze codzienne życie wpływa na jego powstanie, jaki jest związek między wodą, a aktualnymi problemami geopolitycznymi – o tym wszystkim dyskutowała młodzież w siedzibie lubelskiego MPWiK w ramach obchodów Światowego Dnia Wody 22 marca 2024 roku.
Debatę pod hasłem „Bądź odpowiedzialny i myśl ekologicznie! Bez wody nie ma życia!” przygotowali uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 28 oraz Szkoły Podstawowej nr 51 w Lublinie. Rozpoczęli od zagadnień związanych z procesem produkcji i oczyszczania wody w Lublinie, właściwościami lubelskiej wody wodociągowej, jej podziemnymi zasobami, by przejść do problemów natury globalnej, czyli kryzysem klimatycznym, który bezpośrednio wpływa na ograniczenie naturalnych zasobów wody, również w naszym kraju i regionie.
Tematem, który wywołał najgorętszą dyskusję był tzw. ślad wodny, czyli ilość wody zużywana do wyprodukowania produktów codziennego życia: żywości, kosmetyków, odzieży, mebli i wielu innych.
Młodzież miała wiele pomysłów, jak świadomie ograniczyć ślad wodny. – Dawać produktom drugie życie, czyli kupować odzież z drugiej ręki. Kupować rzadziej, ale produkty wyższej jakości, które dłużej nam posłużą. Świadomie kupować produkty i ograniczać konsumpcję – wyliczali młodzi ludzie.
Uczniowie wykazali się szeroką wiedzą i świadomością w kwestii ekologii: piją wodę kranową z butelek wielorazowego użytku, do zmywania i mycia zużywają wodę w niezbędnym zakresie.
Młodzież zwiedziła także Stację Wodociągową „Centralna” oraz zapoznała się z pracą Pogotowia Wodociągowo-Kanalizacyjnego.